Herbata konopna

Konopie są roślinami posiadającymi naprawdę pokaźną historię, ponieważ pierwsze wzmianki dotyczące ich hodowli datuje się na ok. 10000-6500 lat p.n.e. w Azji Środkowej. W Chinach stanowiły one w czasach starożytnych jedną z najważniejszych roślin hodowlanych. Dlaczego? Ponieważ Chińczycy szybko poznali się na ich niezwykłych właściwościach i licznych zastosowaniach, m.in. w medycynie,  pielęgnacji ciała, czy w produkcji pożywienia. Aktualnie konopie opanowały rynek i wielu producentów stara się stworzyć popularne produkty w wersji z użyciem słynnych konopi. Przykładem tego zjawiska jest herbata konopna, czyli zdrowszy, roślinny zamiennik zwyczajnego suplementu diety, a do tego niezwykle wartościowy dodatek do każdego rodzaju posiłku. Jednakże czym tak naprawdę jest herbata konopna i jakie właściwości ma do zaoferowania?

Herbata konopna – czym jest i jak powstaje?

Herbata konopna jest zielonym naparem powstałym z liści i kwiatów konopi siewnej. Konopia siewna jest rośliną z gatunku konopiowatych, która w porównaniu do swojej siostry konopi indyjskiej, zawiera jedynie śladowe ilości THC, przez co jest ona w pełni bezpieczna i legalna. Ludzie często mylą te dwa gatunki, co sprawia, że konopia siewna jest odbierana, jako jedna z substancji psychoaktywnych doprowadzających do uzależnienia. Nie jest to prawdą i należy to wyraźnie podkreślić. Jak wygląda proces wytwarzania herbaty konopnej? Najpierw dochodzi do rozgniecenia sadzonek konopi, które następnie są moczone, a w efekcie końcowym dochodzi do ich osuszenia. Finalnie powstaje herbata w formie suszu, zawierająca w sobie kwiatostany lub liście konopi siewnej, w zależności od części rośliny użytej do produkcji danego naparu. Podczas wytwarzania herbaty konopnej nie używa się żadnej chemii, ani sztucznych składników, dzięki czemu w jej składzie trudno doszukać się konserwantów, aromatów, czy barwników. Jest to herbata wyłącznie z ziół i owoców, która pozwala na relaks i odpoczynek nawet w trakcie masy obowiązków w ciągu dnia.

Herbata konopna – rodzaje

Herbata  konopna występować może w kilku różnych wersjach. Najpopularniejszą jej formą dostępną w sklepach, będzie ta w postaci sypkiego suszu z ekologicznych upraw. Nie zawiera ona żadnych sztucznych dodatków, ponieważ podczas produkcji herbaty, susz jest zbierany i sortowany ręcznie. Opakowania takiego rodzaju herbaty mogą występować w różnych pojemnościach zaczynających się od 40 g, a kończących na nawet jednym kilogramie. Jest to zdecydowanie najlepsza opcja dla tych, którzy chcą sami modyfikować porcje przygotowywanego przez siebie naparu. Kolejną propozycją jest herbata konopna w saszetkach (piramidkach), które tak samo, jak w przypadku suszu, pochodzi ona z ekologicznych upraw gwarantujących zdrowy, czysty skład naparu. Taki rodzaj herbatki można spotkać w różnych pojemnościach, najpopularniejszymi są 40 g i 50 g. Piramidki są idealną opcją dla wszystkich zabieganych nieposiadających czasu na poranne dokładne, odmierzanie suszu służące do zaparzenia herbaty. Saszetki mają wydzieloną ilość suszu, przez co przygotowanie naparu wymaga jedynie na włożeniu do kubka danej saszetki, a następnie zalanie jej gorącą wodą. Później można się już tylko cieszyć esencją oraz smakiem danego trunku.

Herbata konopna – właściwości

Regularne picie herbaty konopnej bez wątpienia pomaga wypocząć, rozluźnić się po całym dniu pełnym stresu i różnych obowiązków. Jednakże prócz tego ma masę korzyści prozdrowotnych, dlatego jeżeli do tej pory herbata konopna nie stanowiła stałego elementu codziennej rutyny, zdecydowanie należy to zmienić. Jak już wspomniano konopia ma właściwości uspokajające, a co za tym idzie, może ona być niezwykle pomocna w zwalczaniu bezsenności.  Picie herbaty konopnej przed snem ułatwi zasypianie, a do tego sen będzie zdrowszy i mocniejszy, dzięki czemu do wybudzania się w ciągu nocy będzie dochodzić rzadziej, lub nie będzie do nich dochodzić w ogóle. W wyniku regularnego picia herbaty konopnej, ciało i umysł będą na tyle wyciszone, że problem z bezsennością zamieni się w mgliste wspomnienie. Kolejną zaletą danego naparu jest łagodzenie różnego rodzaju bólu, np. miesiączkowego i porodowego. Konopie mają silne właściwości uspokajające i rozluźniające, dzięki czemu zmniejszają one nagromadzone w mięśniach napięcie. Co więcej, pomóc mogą one także przy chorobach nowotworowych, ponieważ taka herbata łagodzi wszelkie negatywne efekty chemioterapii, takie jak wymioty, zmniejszony apetyt, nudności, czy osłabienie. Spożywanie herbaty konopnej wpływa także na oczyszczenie organizmu, prawidłowe trawienie oraz reguluje poziom cukru we krwi. Co interesujące, konopie mogą też pomóc w trakcie leczenia depresji. Jest to dość trudna choroba do wyleczenia, wymagająca terapii u psychologa, lub psychiatry, oraz terapii farmakologicznej. W tym przypadku herbata konopna ze względu już na wyżej wymienione właściwości uspokajające może załagodzić objawy, oraz przebieg choroby, co jest niezwykle cenne dla pacjenta. Należy tutaj podkreślić, że herbata konopna nie występuje tutaj w formie leku, tylko suplementu diety, lub jako dodatku do spożywanego posiłku, dlatego może jedynie załagodzić albo zmniejszać objawy depresyjne, a nie leczyć daną chorobę. Co do innych korzyści tegoż naparu, to wpłynąć on może także na zwiększenie wydolności organizmu, oraz na poprawę samopoczucia. Jak widać herbata konopna, posiada pełną gamę różnych właściwości, trzeba jednak zaznaczyć, że nie wystąpią one od razu. Tylko regularne picie herbaty może sprawić, by wyżej wymienione korzyści mogły faktycznie wystąpić i znacznie wpłynąć na poprawę działania danego organizmu.

Herbata konopna – jak stosować?

Jak już wyżej zostało to nakreślone, istnieją dwa rodzaje zapakowania suszu, może być on luzem w opakowaniu, lub w odpowiednio wydzielonych saszetkach (piramidkach). W zależności od danego rodzaju występują różne metody zaparzania, w przypadku suszu będącego luzem, przed zaparzeniem herbaty należy wydzielić porcję suszu, powinny być to dwie łyżeczki zalane 200 ml gorącej wody. Następnie zaleca się położyć na naczyniu przykrycie i trzymać je od 5-15 minut w celu uwolnienia esencji z naparu. Jak to wygląda w przypadku herbaty w saszetkach? Sprawa jest o tyle prostsza, że susz został już wcześniej oddzielony i fabrycznie zapakowany w saszetki, dlatego przy zaparzaniu napoju nie jest konieczne odmierzanie danej porcji. Wystarczy wrzucić do kubka, lub szklanki piramidkę, zalać ją wrzątkiem, a następnie tak jak w przypadku poprzedniej metody, odczekać kilkanaście minut w celu uzyskania idealnie zaparzonego naparu. Należy zaznaczyć, że im dłużej zaparza się susz, lub saszetkę, to herbata będzie mocniejsza, a jej smak bardziej intensywny. W przypadku herbaty konopnej  zawiera ona kannabindoidy, czyli substancje zawarte w konopiach, mające zbawienny wpływ na ludzki organizm. Dane substancje mają to do siebie, że znacznie lepiej rozpuszczają się w tłuszczach, dlatego podczas zaparzania tego typu herbaty można dodać odrobinę tłuszczu, co da lepsze trawienie, a zwłaszcza lepsze działanie wszelkich prozdrowotnych właściwości zawartych w konopi.