Rzucenie palenia stanowi nie lada wyzwanie, ze względu na wymagającą walkę z nałogiem. Istnieje jednak sposób, by skutecznie pozbyć się ciążącego balastu, a do tego, zamiast stać się kłębkiem nerwów, możemy znaleźć spokój i ukojenie. Taką metodą jest waporyzacja, która zmienia życie i staje się stałym elementem codziennej rutyny. Waporyzator jest urządzeniem, do którego aplikuje się różnego rodzaju substancje roślinne, olejki eteryczne, czy też zioła, np. konopię i tytoń. Podczas waporyzacji dochodzi do ich odparowania w wyniku podgrzania co umożliwia wartościową i zdrowotną inhalację. Po krótkim opisie, czym jest waporyzator, należy zdecydowanie przybliżyć świat waporyzacji i wszelkich technologii, które się z nią łączą, co z pewnością ułatwi wybór odpowiedniego urządzenia oraz późniejszego użytkowania z pełnym komfortem.
Waporyzatory – rodzaje
Waporyzatory w ofercie sklepu występują w wielu rozmaitych odsłonach. Zarówno same urządzenia jak i ich poszczególne podzespoły mogą być wykonane z różnych rodzajów materiałów np. szkła, metalu, ceramiki, które mają istotne znacznie, jeżeli chodzi o smak pary czy eksploatacje komory grzewczej, która sama także może przybierać wielorakie formy.
Podział waporyzatorów dokonany jest ze względu na budowę urządzenia oraz na rodzaj substancji, które są do niego aplikowane. Należy zacząć jednak od podziału ze względu na budowę, a można wyróżnić tutaj waporyzatory stacjonarne, które mogą być używane tylko w domu, ze względu na to, że wymagają stałego dopływu prądu, oraz waporyzatory przenośne, które już takich ograniczeń nie posiadają. Można je naładować nawet najzwyklejszą ładowarką do telefonu i zabrać dosłownie wszędzie. Wyszczególnić tutaj należy waporyzator manualny, który to jest zarówno urządzeniem stacjonarnym, jak i przenośnym, przeznaczonym do aromaterapii. Urządzenie to pozwala na podgrzanie ziół do odpowiedniej temperatury, wydobywając z nich maksymalne ilości substancji aktywnych. Rozwiązanie takie nie powoduje spalania, powstawania substancji smolistych ani popiołu, które są szkodliwe dla naszego organizmu.
Jeżeli chodzi o rodzaj substancji aplikowanych do danego urządzenia, możemy wyodrębnić waporyzatory CBD oraz waporyzatory suszu. Pierwszy rodzaj używa się w przypadku liquidu CBD, który zalecany jest zarówno do relaksacyjnego spędzania czasu, jak i do celów leczniczych. Co do waporyzatora suszu, występuje on w wielu wariacjach ze względu na rodzaj suszu, czy posiadane funkcje, np. waporyzator CBD/THC, hybrydowy, konwekcyjny. Używa się do niego suszu składającego się z substancji roślinnych lub ziół. Innowacyjność waporyzacji w bardzo szybkim czasie zyskała wielu zwolenników, naprzeciw których oczekiwań wychodzą tacy czołowi producenci jak Arizer, Fenix, czy Smono.
Waporyzatory – jak używać?
Użytkowanie tego typu urządzenia zależy głównie od jego rodzaju. W przypadku waporyzatora suszu, przed aplikacją do komory grzewczej, należy go odpowiednio rozdrobić. Następnie urządzenie musi się rozgrzać do pożądanej temperatury, o czym poinformuje komunikat na wyświetlaczu lub wibracje Na tym etapie można rozpocząć upragniony relaks przy waporyzacji. Jak długo można waporyzować susz? Jeżeli kolor suszu jest ciemny, a podczas waporyzacji nie widać unoszącego się dymu, to dość jasny sygnał, że należy wymienić wkład do danego waporyzatora. Liquid CBD, także jak w przypadku suszu, należy zaaplikować do komory grzewczej, w której płyn zostanie podgrzany do odpowiedniej temperatury.
Waporyzatory – korzyści
Najpopularniejszymi zaletami waporyzacji są ułatwienie w rzuceniu nałogu tytoniowego lub uzależnienia od marihuany, a ponadto łatwy sposób na relaks i wypoczynek. Zalet jest jednak więcej, liczne badania prowadzone nad użytkowaniem waporyzatorów jednoznacznie pokazały, że jest to zdecydowanie zdrowsza i bezpieczniejsza opcja dla palaczy niż tradycyjne papierosy i innego typu używki. Po pierwsze substancje aplikowane do waporyzatora są na bazie ziół, czy różnego rodzaju roślin, bez dodatku chemii i trujących składników. Po drugie podczas waporyzacji nie wytwarzają się substancje smoliste, które osiadają na płucach i mogą doprowadzić do nowotworów. Jest to możliwe dlatego, iż podczas waporyzacji nie dochodzi nawet do etapu spalania substancji, tylko do ich uwolnienia.
Kolejną zaleta jest wydajność, a przy tym idące za tym aspekty ekonomiczne. Jedna sesja waporyzacji może osiągnąć nawet 20 inhalacji, co jest praktycznie 4-krotnym przebiciem w przypadku tradycyjnego palenia. Co więcej, eksploatowanie jednego nabicia waporyzatora daje pełne wydobycie substancji aktywnych zawartych w dymie, w przypadku tradycyjnego palenia sytuacja nie wygląda już tak korzystnie.
Co do efektów wynikających z waporyzacji, takie rozwiązanie jest zdecydowanie czystsze i skuteczniejsze niż palenie tytoniu, podczas którego wydzielają się toksyczne substancje. W przypadku waporyzacji CBD, to dzięki waporyzatorowi dostaje się ono znacznie szybciej do układu krwionośnego i płuc. Wówczas maa znacznie lepsze oddziaływanie zdrowotne na nasz organizm. Należy tutaj także zaznaczyć, że waporyzacja umożliwia na znacznie głębsze i intensywniejsze doznania smakowe, ponieważ budowa urządzenia pozwala na wyciągnięcie z ziół całej ich esencji. Warto wiedzieć, że w przypadku gdy smak suszu nie zalicza się do danych preferencji użytkownika, można zaopatrzyć się w liquidy występujące w różnych wariacjach smakowych. Na pewno nawet najbardziej wymagający palacz znajdzie idealne rozwiązanie dla siebie.