Jak przechowywać marihuanę medyczną? Praktyczne wskazówki

Jak przechowywać marihuanę medyczną

Jak przechowywać marihuanę medyczną, by jak najdłużej zachowała swoje właściwości, a tym samym efektywność działania? Z uwagi na to, że jest to roślina, czyli produkt naturalny, szkodzić jej może wiele czynników. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

To, w jaki sposób przechowujemy marihuanę ma ogromny wpływ na zachowanie jej aromatu i właściwego składu chemicznego, które mają bardzo duży wpływ na jej użytkowanie, a dokładniej – lecznicze działanie. Im więcej uwagi przywiążemy do tego aspektu, tym dłużej produkt zachowa świeżość i swoje cenne właściwości.

Jak przechowywać marihuanę? Jakie są optymalne warunki?

Jak przechowywać marihuanę i jak stworzyć optymalne warunki suszonym kwiatostanom konopi? To pytanie z pewnością zadaje sobie każdy, kto korzysta z leczniczego działania rośliny, bowiem warunki w jakiej ją magazynujemy, wpływa na jej jakość.

Mówiąc o właściwym przechowywaniu marihuany, mówimy o zachowaniu przez nią cennych związków aktywnych – kannabinoidów, a także związków zapachowych – terpenów. Wszak świeży aromat i właściwości, są najcenniejsze w przypadku tego medycznego produktu.

Marihuana, jako roślina, czyli wyrób naturalny – podobnie jak wszystkie produkty naturalne – ma tendencje do szybszego psucia się. Właśnie dlatego należy zadbać o nią w szczególny sposób, największą uwagę przywiązując do sposobu przechowywania, gdyż mogą zaszkodzić jej niewłaściwa temperatura (zwłaszcza zbyt wysoka), nieodpowiednia wilgotność powietrza oraz światło.

Marihuany nie należy przechowywać w temperaturze przekraczającej 25 stopni Celsjusza, a optymalna wilgotność powietrza wynosi ok. 50-65%. Suszowi konopnemu mogą zaszkodzić również promienie słoneczne, które oddziałują na niego niezwykle negatywnie.

Zatem, jak przechowywać marihuanę? Przede wszystkim w miejscach, które nie są nasłonecznione. Dobrym rozwiązaniem będzie również zacieniony pojemnik, a opakowanie nie powinno być dużo większe od zawartości, gdyż wtedy na susz niekorzystnie może oddziaływać powietrze, a dodatkowo, marihuana obijająca się o ścianki pojemnika, może ulec uszkodzeniom mechanicznym i tym samym stracić swoje cenne właściwości.

Odpowiednia wilgotność dla marihuany

Wilgotność stanowi parametr któremu należy się szczególnie przyjrzeć ponieważ pozwala ona zachować długotrwałą świeżość i właściwości naszych ziół. Stanowi jeden z najważniejszych aspektów zarówno w czasie gdy roślina rośnie jak również dla ztrymowanych i wysuszonych kwiatów.

Zaleca się aby przechowywać marihuanę w pomieszczeniu, w którym utrzymuje się temperatura 21°C, a wilgotność względna w słoikach lub pojemnikach próżniowych wynosi 50–65%. Kontrolowanie tego parametru może się odbywać poprzez umieszczenie małego higrometru (urządzenia mierzącego wilgotność) w każdym pojemniku z suszem natomiast dla wielu osób będzie to uciążliwy proces.

Warto rozpatrzyć zakup regulatorów wilgotności Boveda. Niewielka saszetka której ceny zaczynają się od zaledwie 3 złotych pozwala na dwuetapową kontrolę wilgotności tzn. skutecznie absorbuje wilgoć z powietrza a kiedy jej brakuje stopniowo uwalnia ją na zewnątrz, nie dopuszczając do przesuszenia kwiatów a tym samym utraty bądź pogorszenia ich właściwości. Szeroki asortyment producenta pozwala na zapewnienie wilgotności na poziomie 58 lub 62% co stanowi idealne warunki dla suszu konopnego.

Przechowywanie marihuany. Czym się kierować?

Znając podstawy przechowywania marihuany, nie sposób nie wspomnieć o samych opakowaniach. Choć opakowania z tworzyw sztucznych i plastiku są powszechną praktyką, nie oznacza to, że najlepszą. Wręcz przeciwnie – susz może wchodzić w reakcje z plastikiem i pogarszać swą jakość.

Warto zatem zdecydować się na takie materiały, które charakteryzują się odporność na działanie substancji chemicznych. Właśnie dlatego marihuana medyczna zwykle oferowana jest w opakowaniach wykonanych z poliwęglanu, polietylenu czy polipropylenu. Alternatywą dla tych tworzyw może być także słoik, ale uwaga – ten powinien być nie tylko nieskazitelnie czysty, ale posiadać też hermetyczne zamknięcie.

Każdemu użytkownikowi – pacjentowi, zależy na tym, by marihuana zachowała swój potencjał leczniczy, prozdrowotne właściwości, ale też świeżość i aromat. A odpowiednio przechowywana, może nie stracić na jakości nawet przez ponad dwa lata.

Pamiętaj, najważniejsze są:

  • odpowiednia temperatura,
  • optymalna wilgotność,
  • zacienione miejsce, z dala od światła słonecznego,
  • szczelny pojemnik wykonany z odpowiednich materiałów

Podsumowując: jak przechowywać marihuanę? Przede wszystkim w chłodnym i zacienionym miejscu, w którym susz nie będzie narażony na działanie promieni słonecznych. Sam pojemnik powinien być wykonany z odpowiednich tworzyw, ale i nie być dużo większy od swojej zawartości.