Automaty vendingowe – co to jest?

Automaty Vendingowe

Automaty vendignowe to nic innego jak wolnostojące maszyny do sprzedaży samoobsługowej. Gwarantują nieograniczony dostęp do określonych produktów przez 24 godziny na dobę i siedem dni w tygodniu, a ich popularność stale wzrasta, dlatego w przestrzeni publicznej pojawia się ich coraz więcej.

Samoobsługowe automaty, które spotykane są coraz częściej na ulicach polskich miast oraz w przestrzeniach biurowych, przynoszą wiele korzyści – tak z perspektywy biznesowej, jak i konsumenckiej. Pozwalają szybko zakupić określony produkt – bez względu na czas, miejsce czy porę.

Automaty vendigowe: co to jest?

Automaty vendingowe, czyli samoobsługowe maszyny sprzedające, mogą sprzedawać towary, produkty, ale też usługi. Nazwa została zaczerpnięta z języka angielskiego i jest tłumaczeniem nazwy „vending machine”.

W wielu państwach świata, w maszynach vendingowych można kupić dosłownie wszystko, podczas gdy w Polsce – póki co – najczęściej można spotkać automaty serwujące gorące napoje (kawę, herbatę), napoje zimne, przekąski (słodycze, kanapki). Coraz częściej jednak na ulicach spotkać można automaty tzw. konopne, w których można nabyć produkty CBD – stosowane w celach leczniczych, terapeutycznych oraz rekreacyjnych.

Z drugiej zaś strony – jak już zostało wspomniane – automaty vendingowe nie ograniczają się do sprzedaży towarów, ale również usług. Do drugiej kategorii można zaliczyć chociażby urządzenia sprzedające bilety, parkometry czy też tak zwane budki fotograficzne.

Samoobsługowe maszyny z reguły wyposażone są w różnorodne systemy i metody płatności – od najprostszej, czyli monet i banknotów, bo karty magnetyczne, terminale czy też kody QR. Jak zatem widać, automaty tego typu stwarzają zupełnie nowe możliwości dla handlu, dlatego też na kupno czy wynajem urządzeń decyduje się coraz więcej przedsiębiorców, którzy widzą w tym rozwiązaniu duży potencjał w kontekście zysku

Jakie są zalety automatów vendingowych?

Zalet automatów veningowych jest mnóstwo – tak z perspektywy konsumenta, jak i osoby inwestującej w maszynę. Nie jest to oczywiście nic nowego na świecie, bowiem w USA, cieszą się bardzo dużą popularnością już od ubiegłego wieku. Postęp cywilizacyjny spowodował jednak, że samoobsługowe automaty dają o wiele większe możliwości sprzedażowe.

Usługi vendingowe nie są w naszym kraju zbyt rozwinięte. Najczęściej możemy spotkać się z maszynami oferującymi przekąski oraz ciepłe i zimne napoje, które usytuowane są w budynkach i instytucjach użytku publicznego – choć coraz częściej również w przestrzeniach biurowych, zwłaszcza korporacyjnych.

Co ważne, automaty są konstruowane tak, że w zasadzie nie ma ograniczeń co do sprzedawanego asortymentu, co oznacza, że równie dobrze można w nich umieścić m. in. płyty CD, książki, różnego rodzaju gadżety i zabawki, czy też – nawiązują do nurtu ekologicznego – świeże soki oraz zdrową żywność pod postacią gotowych, pełnowartościowych posiłków.

Automaty vendingowe, jak już zostało wspomniane, mają naprawdę wiele atutów. Do najważniejszych bez wątpienia zaliczyć należy szybkość i wygodę. Maszyna postawiona w odpowiednim miejscu, pozwala na komfortowe i bezproblemowe zakupy, a tym samym na natychmiastowe zaspokojenie potrzeb konsumenta (zaspokojenie głodu czy pragnienia). Bezpośrednio wiąże się z tym oszczędność czasu oraz pieniędzy – zwłaszcza, gdy automat ustawiony jest w naszym miejscu pracy.

Obecnie też, urządzenia samosprzedające mogą być przystosowane do sprzedaży różnego rodzaju towarów oraz usług i – co najważniejsze – sprzedaż nie jest ograniczona czasowo, bowiem konsumenci mają dostęp do produktów przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu.

Zarówno inwestora, jak i konsumenta z pewnością szczególnie interesuje fakt, że w przypadku automatów vendingowych nie jest wymagany pracownik obsługi. Z jednej strony eliminuje to koszty związane z jego zatrudnieniem, a konsumentowi pozwala na bezpośredni zakup, bez stania w kolejkach.

Co ważne, w większości przypadków, maszyny vendingowe są kontrolowane i serwisowane przez operatora, dlatego też wszelkimi usterkami zajmą się specjaliści serwisu.

Automaty veningowe: czy to się opłaca?

Automaty vengingowe, czy też szerzej: usługi vendingowe, mają bardzo duży potencjał biznesowy i perspektywy rozwoju. Zdefiniowanie potrzeb konsumenta i zaspokojenie ich za pomocą samoobsługowej maszyny, może przynieść inwestorowi naprawdę wymierne korzyści finansowe.

Oczywiście, potencjalny inwestor oprócz kosztów związanych z zakupem czy wynajmem samego automatu, musi wziąć pod uwagę opłaty za jego ustawienie w określonym miejscu: biurowcu, galerii czy innej instytucji, jednak w wielu przypadkach zarządcy budynku powinni traktować maszynę vendingową jako dodatkową atrakcję w swojej przestrzeni.

Coraz chętniej tego typu automaty pojawiają się w biurach. Pracodawcy traktują je jako dodatkowy benefit dla swoich pracowników i ustawiają je w tak zwanych pomieszczeniach relaksu, do których pracownicy mogą udać się na przerwę, odpocząć – wypić kawę lub zaspokoić głód.

Z perspektywy konsumenta natomiast automaty vendingowe pozwalają na zakup określonych produktów – w dowolnym czasie, co z uwagi na obecne tempo życia z pewnością jest ogromnym ułatwieniem, a samo rozwiązanie spotyka się z pozytywnymi recenzjami coraz większej liczby osób.